Přeskočit na obsah
Vážené architektky, vážení architekti, pražská kancelář je pro Vás otevřena i během svátků. Razítka si můžete vyzvednout vždy od 10 do 14 h v pondělí 23.12., v pátek 27. 12. a v pondělí 30. 12. Výměnu razítka v brněnské kanceláři si domluvte individuálně.

Newsletter 9/24

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

živelní katastrofy přicházejí stále častěji a stávají se „běžnou“ součástí našeho života. Ukazují však také vlnu solidarity a ochoty pomáhat.

Když se řekne živelní katastrofa, většina si vybaví povodně v roce 1997 a 2002 a potom tornádo v roce 2021. Bohužel seznam je podstatně delší. Při letmém pohledu je to v Česku od roku 1997 více než deset událostí, které si vyžádaly přes 143 životů, dopadly na statisíce lidí a způsobily škody přesahující 200 mld. korun.

Události předchozího víkendu byly často velmi dramatické. Místy bohužel překonaly i zkázu z roku 1997. Na čem však panovala velká shoda, je vysoká míra připravenosti. Jednak se za dvě dekády vybudovalo mnoho technických a provozních opatření a taky se zlepšila schopnost včasného varování díky sběru dat a přesnému modelování předpovědi.

Do obnovy po předchozích živelních pohromách se zapojovali i architekti. Avšak více méně neorganizovaně. Pak přišlo v roce 2021 na Moravu tornádo a objevil se náš kolega Jiří Lev s iniciativou Architekti pro bono. Jiří se zkušenostmi s řešením podobných situací po požárech v Austrálii založil on-line seznam, kde se registrovali zájemci z řad architektů ochotných nabídnout své služby formou pro bono, tedy zdarma nebo za snížený honorář.

Pocházím nedaleko od místa zasaženého tornádem. Dům kamaráda, mou první realizaci, to zasáhlo jen lehce. Jel jsem mu pomáhat s odklízením a měl možnost vidět tu zkázu na vlastní oči. Silný zážitek. Setkal jsem se s člověkem, kterého tornádo připravilo o dům. Moje číslo se dostalo „ven“ a během dvou hodin se ozvalo dalších sedm lidí, kteří přišli o obydlí. Bylo jasné, že na jednoho architekta je to moc. Nebyla šance vyjít vstříc všem. Hrozila situace selhání. Začal jsem hledat systémové řešení, které vyústilo v iniciativu obnova21.cz, poskytující studii na typový slovácký dům zdarma. Komunikovali jsme s cca 20 klienty a zpracovali pět konkrétních projektů.

Tyto a další zkušenosti otevřely debatu v rámci Komory. Byla shoda, že je potřeba téma pomoci řešit. Vznikla pracovní skupina, která zpracovala základní materiál ke službě pro bono pro valnou hromadu 2023. Jakmile však téma přestalo být aktuální, skupina zanikla.

Teď je konec září 2024. Povodňová vlna je pryč. Statici v plném proudu rozhodují, co se dá zachránit a co půjde k zemi. Technika se dává do pohybu a uprostřed toho všeho jsou lidé, jimž vstoupila velká voda do života, některým opakovaně. Krom toho, že se snaží vyrovnat s poškozením či ztrátou domu–domova, je čeká příprava jeho obnovy. A u toho by měl být ideálně architekt. Vyvstává však problém – poškození třeba žádného architekta neznají. A architekti zase osobně neznají poškozené.

Zde se potvrzuje potenciál iniciativy soustředěné na platformě www.architektiprobono.cz (stránka byla přesměrována na web ČKA). Prvním krokem je shromáždit informace o tom, kdo z kolegů – architektů by byl ochoten nabídnout svou pomoc zdarma nebo za výrazně zvýhodněných podmínek. Tyto údaje pak budou uvedeny v profilu architekta/ky (v případě autorizovaných), resp. bude vytvořen seznam všech dalších dobrovolníků (v případě neautorizovaných). O „databázi” kontaktů bude Komora následně informovat prostřednictvím médií či přímo přes městské architekty postižených regionů, zástupce veřejné správy a další. Na zmiňované webové stránce je také podrobněji uvedeno, pro koho je služba pro bono určena, rozsah nabízené služby či praktické údaje o tom, na co se připravit, když se rozhodnete tuto službu nabídnout.

Jde o druhé nasazení platformy do ostrého provozu. Není tak dokonalá, jak by měla být, nicméně věříme, že splní svůj primární účel –  zprostředkuje pomoc. A s poskytovanou pomocí přijdou i informace a zpětná vazba, důležité elementy pro její zdokonalování.

Tak se pojďme pustit do práce. Vy, autorizované kolegyně, autorizovaní kolegové, ale i vy neautorizovaní, pokud můžete poskytnout odbornou pomoc, ať studii, projekt, nebo jen telefonickou konzultaci. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, můžete tak učinit zde. A vyčkejte, až se poškozený ozve. Pokud nemáte zkušenosti s takovou pomocí, přečtěte si prosím stručný návod. Je to jiné než v běžné praxi. Na místě je jakási forma vyšší péče o zákazníka. Mnozí z poškozených nikdy architekta nepotřebovali, možná ani osobně nepotkali. Teď jsou neplánovaně v pozici klientů a patrně netuší, co mohou chtít a co očekávat.

V roli „architekta pro bono” se stáváme partnery, kteří pomáhají lidem hledat cestu z krize. Architektura v tento moment není jen o navrhování, ale hlavně o empatii a podpoře. Naše práce tím získává další rozměr.

Předem děkuji všem, kteří se rozhodli pomoci.

Lukáš Janáč
za iniciativu ČKA Architekti pro bono

P.S. Ve stejné době, jako byla v Česku povodeň, byly v Portugalsku rozsáhlé požáry.