Přeskočit na obsah

Udržitelnost

Česká komora architektů si je vědoma důležitosti udržitelnosti v přístupu k člověkem utvářenému prostředí. S vědomím této potřeby sestavila 7 základních tezí, jež popisují možnosti a úkoly, které lidskou společnost v tématu udržitelnosti čekají a které se úzce týkají profese architekta.

Udržitelností v architektuře se přitom myslí dlouhodobá udržitelnost, přínosnost a návratnost investice do proměny prostředí, která zároveň minimalizuje negativní dopady na své okolí. Ke konkrétním tématům tak například patří vyvážené plánování, omezení energetické náročnosti užitím obnovitelných zdrojů, šetření vodními zdroji (využíváním dešťové a šedé vody), zdravé a příjemné prostředí pro uživatele, používání obnovitelných materiálů nebo efektivnější nakládání s existujícím stavem.

Evropská unie přijala čtvrtou verzi směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD IV – Energy Performance of Building Directive). Smyslem této směrnice je pokračovat ve snižování energetické náročnosti budov v EU a zároveň řešit úspornost komplexně a v širším společenském kontextu. Architekti jako garanti komplexních řešení, která prospívají prostředí, v němž žijeme, se požadavky EPBD řídí již nyní a budou pro ně důležité i v budoucnu. Česká republika má nyní dva roky na implementaci směrnice EPBD do české legislativy, a proto se Česká komora architektů tomuto tématu věnuje a má zájem účastnit se procesu implementace. Připravili jsme soupis několika témat, která se zdárným přijetím EPBD souvisejí.