Café Re:public na Petříně
Ing. arch. Marek Pyszko
Projekt řeší úpravy bývalé technické budovy sloužící jako zázemí pro radiokomunikační zařízení na novou budovu bistra a kavárny. Projekt charakterizují poměrně zásadní omezení v podobě nepřetržitého provozu trafostanice a vysílačů v části budovy, atypické rozměry budovy a také umístění v památkové zóně a velmi omezená možnost přestavby či přístavby.
V budově je navržen provoz kavárny a bistra, ve kterém zároveň zůstává provoz některých technických zařízení třetích stran. Charakter budovy musel zůstat zachován a neměl nijak dominovat, což byl požadavek odboru památkové péče. Museli jsme řešit problém velkého množství návštěvníků a jejich pohodlného odbavení. Proto byl provoz koncipován jako kavárna a bistro, kde je vše připraveno k rychlé obsluze.
Zásadním řešením se stala vertikální komunikace, tedy schodiště. To je koncipováno tak, aby návštěvníci mohli neustále přicházet a odcházet, a přitom se nemuseli vyhýbat na poměrně úzkých ramenech schodiště. Jde o princip dvou schodišť, které jsou zasazeny do jednoho prostoru obdobně, jak je tomu v Petřínské rozhledně.
Přízemí zůstalo pouze pro personál, protože se zde nacházejí již zmíněná technologická zařízení. Proto je pro hosty zpřístupněno až 2. nadzemní podlaží, které je ovšem velkoryse proskleno a nabízí skutečně velkolepou podívanou. U šálku výborné kávy lze obdivovat geometrii sousední rozhledny nebo průhledy mezi stromy pozorovat panorama Prahy. Střešní terasa je pak ještě větším zvýrazněním vjemů, které skýtá nižší podlaží. Zázemí včetně toho hygienického je nerušeně umístěno v suterénu.
Interiér navazuje na industriální styl a celkové pojetí včetně názvu Re:public odkazuje na českou tradici otevřenost.
Součásti projektu bylo komplexní řešení od stavby, přes interiér, branding až po ubrousky na stole.