Rekonstrukce ulice Pod Koštofránkem
Ing. arch. Michaela Chvojková
URBANISTICKÉ A ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ STAVBY
Urbanistické řešení zachovává současný charakter území, respektuje městskou památkovou zónu, kamenné hradby a Musilovo pískovcové zábradlí v severní části pozemku. Současná uzavřená zahrada na pozemku č. 21 je nahrazena parkovou úpravou. V jižní části je vstup do ulice a tedy i pomyslný vstup do města „označen“ kamenným obeliskem, slepá fasáda domu na pozemku č. p. 1381 bude oživena kamennou fontánkou a stromem.
Architektonické řešení – ideou je umírněný až nenápadný návrh kultivující současné území. Nové prvky jsou co nejméně nápadné a jemně umocňují historické konstrukce a prvky. Materiály jsme volili pevné a zdravé - dřevo, kámen (hořický pískovec) a ocel (žárový zinek). Nedílnou součástí návrhu je zeleň.
Severní část, dětské hřiště – zde je nově vložena oválná cesta s živičným povrchem (kruhová trasa pro jízdu na koloběžkách). Ve střední části je zřízen nový průchod ve směru od věže, vyjmuté zábradlí je přeloženo na jihovýchodní konec zábradlí. Dětské hřiště je vybaveno novými herními prvky, jednoduché konstrukce, které jsou vhodné v kontextu historického prostředí. Hřiště je oploceno nízkým ocelovým zábradlím, historická pumpa opravena a doplněna dřevěnými vodními prvky. Podél hradby je osazena dřevěná pergola pro stinné posezení, osázená popínavou zelení.
Střední část – ústředním motivem je zde současná rozsochatá jabloň. Parčíkem prochází kamenná cesta, uprostřed je mlatová plocha s deskou - Castellum francum.
Jižní část – je doplněna třemi prvky, které by měli zajistit přívětivější tvář tomuto vstupu do středu města. Prvním je malá fontánka, umístěna bude k slepé fasádě domu, jehož autorem je architekt Čeněk Musil. Fontánka Musilka je pojmenována na počest tohoto významného jičínského stavitele. Druhým prvkem je platan, zastiňující pítko a eliminující nepříznivý dojem z dvojice slepých štítů. Vše doplní kamenný obelisk symbolicky označující nástup do města. Sloupek bude připomínkou významného českého scénografa a kubistického architekta Vlastimila Hofmana, který se narodil zde v domě č. 123, v těle obelisku je provrtáno „Hofmanovo oko“, kterým je vidět na ciferník věžních hodin.