Výzva k řešení tristního stavu objektů hraničních přechodů
ČKA zaslala ministrovi vnitra, ministrovi dopravy, generálnímu řediteli ŘSD ČR a generální ředitelce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových dopis s prosbu o schůzku, na které by mohly být probrány možnosti spolupráce při kultivování objektů bývalých hraničních přechodů i přilehlého okolí.
Jedním z důležitých poslání ČKA je péče o kvalitu vystavěného prostředí, ostatně tak jí to ukládá jak Politika architektury a stavební kultury ČR, tak i profesní čest a vlastní svědomí architektů. Na základě podnětu od Ondřeje Chybíka se ČKA obrátila na Víta Rakušana, Martina Kupku, Radka Mátla a Kateřinu Arajmu, aby vyjádřila své znepokojení ohledně aktuálního stavu objektů bývalých hraničních přechodů. Jsou to právě letní měsíce, kdy velká část obyvatel ČR vyráží za hranice a kdy naopak cizinci přijíždějí k nám, aby na vlastní oči viděli krásy naší země. Pokud se však turisté rozhodnou cestovat po silnici, nemohou minout objekty bývalých hraničních přechodů, které jsou ve většině případů v tristním stavu a rozhodně nepřidávají na prvním dojmu z České republiky (viz fotografie aktuální podoby objektu bývalého hraničního přechodu Mikulov).
Máme za to, že tento stav velice znepokojuje nejen členy ČKA, ale i značnou část veřejnosti, a proto byl výše uvedeným zástupcům veřejné správy zaslán dotaz, resp. prosba o schůzku, na níž bychom mohli probrat, jak by mohla být ČKA nápomocna v kultivování vlastních objektů i přilehlého okolí, tak aby se z míst, která dříve symbolizovala totalitní stát potlačující svobodu (nejen) cestování, staly naopak atraktivní a otevřené stavby hrdě reprezentující Českou republiku 21. století.
Originál dopisu je ke stažení zde.