Senát PČR schválil 11. 12. "bypass" nového stavebního zákona
Česká komora architektů dle slov svého předsedy Jana Kasla vítá novelu zákona 283/2021, tedy nového stavebního zákona, kterou ve středu 11. prosince schválil Senát PČR. Tato novela pomůže zprůchodnit stavební řízení do doby, než bude vytvořen skutečně funkční systém digitalizace stavebního řízení. V souvislosti s tím naplánovala na 17. prosince od 9 h Česká komora architektů nejen pro své členy webinář, na kterém ředitelka Odboru stavebního řádu MMR Žanet Hadžić blíže objasní, jak bude nový stavební zákon fungovat po této novele v praxi.
Neudržitelný stav současné praxe na stavebních úřadech bylo možné řešit pouze novelou NSZ, kterou ve zrychleném režimu přijala 6. listopadu Poslanecká sněmovna a ve středu 11. prosince také Senát PČR. Tato novela umožňuje využít po přechodné období, tj. do 31. 12. 2027, bypass, tedy „objížďku“ paragrafů stavebního zákona vyžadujících využití (v současné chvíli nefunkčních) systémů DSŘ pro rozhodování úřadů. Cílem je také umožnit napojení stávajících systému stavebních úřadů (VITA, VERA ad.) na nový ISSŘ prostřednictvím navrženého rozhraní (API). Shoda na nutnosti přijetí bypassu byla takřka jednomyslná jak u odborné veřejnosti, tak i politiků, názory se pak rozcházely ohledně délky přechodného období, tedy lhůty na navržení a zprovoznění funkčního systému. Schválená novela, která nyní čeká na podpis prezidenta, přinese právní jistotu ohledně procesních úkonů v celém systému od podání žádosti po vydání rozhodnutí v období od 1. července do nabytí účinnosti novely, což bude pravděpodobně 1. ledna 2025.
Na rozdíl od Svazu měst a obcí ČR, Hospodářské komory ČR či ČKAIT jsme podporovali ponechání povinnosti podávat elektronickou formu projektové dokumentace prostřednictvím Portálu stavebníka, pokud budou odstraněny chyby a nedokonalosti provázející jeho dosavadní fungování, jak slíbil IT tým MMR vedený Karlem Trpkošem na schůzce 10. prosince. Při projednávání novely v Senátu se bohužel ukázalo, že opravený Portál stavebníka bude nasazen k využití až v pátek 13. prosince, tedy po limitním datu pro projednání novely NSZ (bypassu) v Senátu 11. prosince. Za ČKA jsme podpořili přijetí bypassu ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou v důvěře v kompetenci projektového týmu i proto, že není čas na prodlužování nejistoty plynoucí z fakticky nezákonného postupu úřadů, snažících se v dobré vůli věcně správně rozhodovat a zabránit hrozícím škodám. Chápeme obavy kolegů z ČKAIT, vyplývající z nemožnosti ověřit fungování PS, stejně jako stavebníků/developerů obávajících se možných budoucích napadení správních rozhodnutí u soudu, ale důvěřujeme ujištění ministrů Kulhánka a Kupky i ministerských legislativců, že nedodržení postupu v DSŘ nezpůsobí zpochybnění věcně správného rozhodnutí úřadů. Podobně vstřícný postoj jsme vnímali u Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR.
Portál stavebníka by měl plně fungovat v základních i doplněných funkcionalitách nejpozději do konce ledna 2025. Již v pátek 13. prosince (ano, ideální datum) se o slovech Karla Trpkoše a jeho IT týmu budeme moci sami přesvědčit, do konce ledna pak budeme snad mít jistotu při vkládání autorizované projektové dokumentace do Evidence elektronické dokumentace prostřednictvím PS.
Představená zlepšení, včetně vyjmutí žádosti o povolení z Portálu stavebníka a možnost jejího podání na stavební úřad jakoukoli formou (v listinné podobě, datovou schránkou či elektronickou podatelnou), dávají naději, že do doby zpracování tzv. business analýzy a zadání zakázky na nové ISSŘ bude možné ukládat projektovou dokumentaci do úložiště tak, aby byla přístupná jak účastníkům řízení, tak dotčeným orgánům, včetně možnosti zastupování právnických osob i zastupitelnosti žadatelů…
V současné chvíli nemůžeme podrobně popsat fungování upraveného systému, což ostatně očekáváme od MMR, stejně jako dořešení mnoha drobných nuancí systému. I k tomu Česká komora architektů připravila webinář, na kterém ředitelka Odboru stavebního řádu MMR Žanet Hadžić blíže objasní, jak bude nový stavební zákon fungovat po této novele v praxi.
Jan Kasl
předseda ČKA
ČKA k tomuto tématu vydala tiskovou zprávu. Celý text si můžete přečíst zde.