Michal Sborwitz oslavil osmdesátku
Architekt Michal Sborwitz, autor kostela sv. Václava v Mostě z období normalizace i oceňované dostavby zámku v Komořanech z přelomu tisíciletí, oslavil 14. září 2024 významné životní jubileum.
Ing. arch. Michal Sborwitz (*1944) studoval architekturu na Fakultě stavební ČVUT v Praze (1961–1967) u profesorů Josefa Kittricha a Karla Neumanna, absolvoval studijní pobyt v Holandsku a podnikl cesty do Itálie a Řecka. Na doporučení Karla Filsaka pak začal od roku 1968 pracovat s Alenou Šrámkovou na návrzích obchodních domů a hotelů. Na přelomu 70. a 80. let zaujal působivými realizacemi, interiérem květinářství v Praze na Můstku (1978) a prodejnou Domu techniky mládeže na Národní třídě (1981, společně s Vratislavem K. Novákem), u nichž byly patrné první projevy postmodernismu u nás. Sborwitz je autorem jednoho z mála katolických kostelů z období normalizace – kaple sv. Václava v Mostě (1981–1989), který se stal náhradou odsunutého gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pro jeho novostavbu zvolil abstrahované tvarosloví inspirované středomořskou architekturou, stavba totiž nesměla nést výrazné církevní znaky. Ze stejné doby je třeba připomenout jeho návrh urbanistického řešení centra města Kladna, především pak Obchodní ulice T. G. Masaryka (studie 1988).
V 90. letech založil vlastní ateliér. V současné době ho vede společně s dcerou Marií Sborwitzovou a Karlem Prášilem. Přestože se Michal Sborwitz zabývá realizací všech typů projektů, postupně se stal vyhledávaným autorem citlivých rekonstrukcí staveb v historickém prostředí. Byl prvním laureátem Ceny Klubu za starou Prahu v roce 2003 za dostavbu zámku v Praze-Komořanech pro Český hydrometeorologický ústav. Za zmínku jistě stojí také rekonstrukce Gočárovy kubistické Bauerovy vily v Libodřicích (2006), obnova puristické vily Vladimíra Müllera v Olomouci navržené Paulem Engelmannem (2018) a rekonstrukce a dostavba Muzea umění Olomouc (2000). Věnuje se také úpravám center měst, např. Velká Bystřice u Olomouce (2010). Poutavá je bezesporu jeho rekonstrukce secesní Tančírny v Račím údolí u Javorníka v Rychlebských horách (2015)
Podle historika a teoretika architektura prof. Rostislava Šváchy patří Michal Sborwitz k nemnoha českým architektům, kteří si dokázali vytvořit vlastní charakteristický rukopis: „Jeho architektura je nadčasová a nepodléhá módním trendům. Pracuje s osvědčenými postupy i tradičními materiály, ctí detail“. Sborwitz se snaží skloubit staré s novým, aniž by měl potřebu se za každou cenu na rekonstrukci podepsat. „Musím zapřít architekta. To je u rekonstrukcí moje filosofie,“ odpovídá v rozhovoru s Rostislavem Šváchou pro cosa.tv Michal Sborwitz.
Novostavba kaple sv. Václava v Mostě (1981–1989)
Rekonstrukce Tančírny v Račím údolí u Javorníka v Rychlebských horách (2015)
Prodejna Domu techniky mládeže na Národní třídě (1981, společně s Vratislavem K. Novákem)