Přednáškový cyklus KRA/JINA - Ton Muller a Štěpán Špoula/ Záštita ČKA
Ozeleňování měst
Poslední přednáškový večer z cyklu Kra/jiná představí principy transformace zeleně ve městech. Jak zajistit, aby byl proces klimaticky funkční, udržitelný, realizovatelný a zároveň podporující biodiverzitu a akceptovaný veřejností? O tomto tématu bude mluvit krajinářský architekt Ton Muller, který již 25 let vede krajinářské oddělení v Amsterdamu. Ve své praxi experimentuje s různými přístupy k vytváření kvalitního zeleného městského prostředí. Jeho činnost zahrnuje vše od strategického plánování po návrh městské výsadby. Ton Muller představí nové projekty v Amsterdamu, jako jsou dešťové zahrady, městské parky, plány zelené infrastruktury, obytné projekty a přestavba ulic. Tyto projekty dokládají důležitou roli rostlin pro města budoucnosti, zohledňující jejich přirozené prostředí a podstatu stromů a dřevin.
V přednášce nazvané Napříč Hranicemi promluví krajinářský architekt Štěpán Špoula o zkušenosti s městskými projekty i strategiemi zaměřenými na řeku, jejíž roli ve městě se dostává v posledních letech pozornosti. Projekty ukazují, že pochopit jejich situaci i řešení je možné jedině při neustálém “pohybu na hranici” oborů, sektorů, správních hranic, hledisek, měřítek a způsobů myšlení… Hlavním vodítkem v tomto neznámém prostoru je pak sama krajina, pozorné naslouchání přírodním procesům i žité zkušenosti a pamětí lidí s konkrétními místy.
Ton Muller je krajinářský architekt, který dohlíží na výsadbu zeleně v širokém spektru složitých městských projektů a také působí jako učitel. Jeho práce vychází z nizozemské tradice květinového designu a výsadby ve veřejném prostoru, přičemž se nebojí inovativních přístupů založených na habitatech. Pracuje s městskou krajinou orientovanou na přírodu a čerpá z více než 25letých zkušeností, které propojují urbanisty, ekology a architekty. Jeho projekty se zaměřují na témata jako biodiverzita, městské klima, hospodaření s vodou, zdraví a budování komunity, kde design, realizace a údržba hrají klíčovou roli.
Krajinářský architekt Štěpán Špoula je jedním z autorů oceněných realizací, jako jsou Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (2012) a Loeschnerovo náměstí v Kadani (2015), a má za sebou řadu krajinářských a urbanistických projektů a studií. V letech 2013–2021 působil na pražském IPR, kde se podílel na koncepcích a studiích veřejného prostoru a krajiny. Stál za prvními architektonickými soutěžemi v ČR, které byly připraveny jako interaktivní soutěžní workshop či soutěžní dialog. Dlouhodobě se zabývá tématy rozvoje příměstské krajiny a zelené infrastruktury a je jedním z autorů knihy Města na ruby (2020), která se věnuje vágnímu terénu měst.
Přednáška proběhne v anglickém jazyce
Kdy: 5. prosince 2024, 19:30 – 21:30 h.
Kde: kino Světozor, Vodičkova 791, Praha 1
Akce je zařazena do programu Celoživotního vzdělávání ČKA a je ohodnocena 0,5 bodem.