Přeskočit na obsah
Vážené architektky, vážení architekti, pražská kancelář je pro Vás otevřena i během svátků. Razítka si můžete vyzvednout vždy od 10 do 14 h v pondělí 23.12., v pátek 27. 12. a v pondělí 30. 12. Výměnu razítka v brněnské kanceláři si domluvte individuálně.

V Libereckém kraji se o Českou cenu za architekturu 2017 uchází 2 nominovaná díla

Liberecký kraj v nominovaných ČCA 2017 reprezentují 2 architektonická díla: Chata u jezera blízko obce Doksy od studia FAM Architekti a Pomník Archima Šipla v lese poblíž Bílého Potoka, který navrhl Rudolf Hůlka.

Česká komora architektů v lednu 2017 vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili téměř 250 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Marianne Loof – předsedkyně poroty, Matija Bevk, Eelco Hooftman, Jiří Oplatek, Doris Wälchli, Jakub Szczęsny a Ľubomír Závodný) do užšího výběru nominovala 42 děl, ze kterých na konci listopadu 2017 vzejde zhruba deset finalistů a držitel historicky druhé České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 12. června 2017 v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech. V nominacích poroty je zastoupeno 9 regionů České republiky a hlavní město Praha. Liberecký kraj v soutěži reprezentují 2 architektonická díla: Chata u jezera blízko obce Doksy od studia FAM Architekti a Pomník Archima Šipla v lese poblíž Bílého Potoka, který navrhl Rudolf Hůlka.

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015). ČKA si současně váží velké aktivity Akademie České ceny za architekturu složené z tří stovek odborníků, která České komoře architektů pomáhá vytipovávat zajímavá díla, jejichž autory ČKA následně oslovuje s žádostí o přihlášení do soutěžní přehlídky. V letošním roce 16 z těchto doporučení akademiků postoupilo mezi nominované.

Zda některá z realizací nacházející se v Libereckém kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění – Jatka 78 v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinumimořádné ceny. Úkol to bude jistě nelehký, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu. Výstava bude v Praze vystavena až do 10. ledna 2018, poté se přesune do brněnské Galerie Architektury.

 

Realizace v Libereckém kraji

 Chata u jezera

Adresa: Doksy

Autoři: FAM Architekti, Ing. arch. Mga. Pavel Nasadil, Ing. arch. Mga. Jan Horký

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci a jachtingu včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typolgii a v maximálním propojení s jezerem. Štít svou výškou kompozičně navazuje na kotevní molo, jehož směrovou osu jezero – pevnina pohledově ukončuje. Potvrzuje se tím význam mola jako hlavního přístupu z protějšího břehu plachetnicí po vodní hladině. Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěna galerie na spaní, pod níž je v černém boxu umístěno kompaktní hygienické a kuchyňské zázemí. Celý interiér je materiálově sjednocen obkladem z drásaných smrkových palubek opatřených bílým olejem.

  Pomník Archima Šipla

Adresa: Bílý Potok

Autoři: RH faktor, Rudolf Hůlka

„V lese poblíž Bílého Potoka náhle zemřel Achim Šipl, rodák, horolezec, znalec a patriot Jizerských hor. Obrátil se na mě jeho syn Achim Šipl, zda bych chtěl navrhnout přímo v místě jeho skonu pomníček, nejlépe nekonvenčním způsobem. Když jsem zjistil, že na místě samém teče malý potok v malebném údolí bukového lesa, napadlo mě vytvořit most. Je to praktická věc a zároveň věčná symbolika spojení dvou břehů, místo přechodu,“ říká autor projektu Rudolf Hůlka.

K realizaci svého záměru použil cca 4 metry dlouhý monoblok z granitu. Kámen je druhotně použitý, před více než 200 lety byl vyrobený a používaný jako chodník a je tedy ohlazený dlouhodobým používáním. Na místě vytváří přirozenou součást přírody a dojem lávky, která je tam odnepaměti. Aby bylo zřejmé, že jde o pomník a pietní místo, je na bocích vysekán nápis, který je zvýrazněn zlatou barvou, tak jak se to tradičně dělá na náhrobky. „Mým cílem bylo nenarušit přírodní ráz, vytvořit nenápadný harmonický celek s přírodou a tím připomenout člověka, který celý život zasvětil Jizerským horám. Ostatně Jizerské Hory jsou známé svými pomníčky, ke kterým se vážou různé legendy a pověsti,“ uvádí Rudolf Hůlka.

 

Seznam všech nominovaných staveb naleznete na ceskacenazaarchitekturu.cz. Ke stažení zde také najdete fotografie nominovaných staveb v tiskové kvalitě (sekce Press v hlavním menu).

Prosíme, při použití fotografií vždy uvádějte název realizace, její autory a jméno fotografa. Děkujeme!

 

DALŠÍ INFORMACE POSKYTNE

Alice Titzová, mediální servis 2media.cz, alice@2media.cz, + 420 724 258 661

Vladana Drvotová, mediální servis 2media.cz, vladana@2media.cz, +420 605 901 336

 

SLEDUJTE ČESKOU CENU ZA ARCHITEKTURU

Na novém portálu ceskacenazaarchitekturu.cz a na Facebooku ceny.

O ČESKÉ CENĚ ZA ARCHITEKTURU

Soutěžní přehlídku realizovaných staveb vyhlásila Česká komora architektů, profesní organizace s přeneseným výkonem státní správy, v souladu se svým posláním pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň. Jejím pořádáním chce Komora prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Kromě přítomnosti odborné Akademie ČCA a prestižní sedmičlenné mezinárodní poroty, složené z renomovaných architektů, je předností České ceny za architekturu také ojedinělý koncept propagace architektury v průběhu celého roku a v jednotlivých regionech.

O ČESKÉ KOMOŘE ARCHITEKTŮ

ČKA je samosprávným profesním sdružením s přeneseným výkonem státní správy, které bylo zřízeno zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ČKA nese odpovědnost za profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v ČR. Od začátku roku 2015 je Komora oficiálním připomínkovým místem pro zákony, právní úpravy a předpisy, které se týkají profese architekta. Od ledna 2016 je organizátorem soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Od roku 2000 Komora rovněž pořádá Přehlídku diplomových prací a Poctu České komory architektů.