Přeskočit na obsah

Miese van der Rohe Award 2023 získal pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu

Ve čtvrtek 25. dubna byl zveřejněn vítěz Miese van der Rohe Award, jehož porotci vybrali z pěti finalistů. Autoři vítězné realizace, Gustav Düsing a Max Hacke, jsou přitom nejmladšími architekty, kteří toto ocenění získali.

29. 4. 2024

Studentský pavilon tvoří ocelová konstrukce, do níž jsou vloženy dřevěné palubky, přičemž fasáda celého objektu je skleněná. Největší předností svědčící o inovativním přístupu je dle porotců fakt, že je možné celý objekt rozložit a přemístit. Flexibilně lze přitom nakládat i s vnitřními prostory, které lze libovolně přestavovat a upravovat díky závěsům a lehkým příčkám. Porota ocenila zejména to, že pavilon „vytváří hravé a příjemné prostředí pro studium, spolupráci a setkávání a přitom posouvá představy o udržitelnosti“.

PhotoLeonhard Clemens, Lemmart, Iwan Baan.jpg

Pavilon TU Braunschweig, Gustav Düsing & Max Hacke, Berlin/ autor fotografie: Leonhard Clemens, Lemmart, Iwan Baan

Rádi bychom vyzdvihli i velký úspěch rekonstrukce ostravských městských jatek pro potřeby galerie PLATO. Jednak je to poprvé v historii (Cena Miese van der Rohe se uděluje od roku 1988), kdy se stavba z ČR dostala mezi finalisty, a jednak se mezi zmiňovaných pět finalistů probojovala z původních 362 nominovaných staveb. Úspěch rekonstrukce tak završuje osobní angažovanost místních komunit (akce jako Šance pro jatka! Ať se jatka nevybulí!) i municipality, výsledek architektonické soutěže i návrh polského ateliéru KWK Promes Roberta Konieczneho s českým zastoupením v čele s Tadeášem Goryczkou. Netřeba určitě připomínat, že se rekonstrukce dostala mezi pět finalistů České ceny za architekturu 2023 organizovanou Českou komorou architektů.

Galerie Plato, autor fotografie JuliuszSokolowski.jpg

Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava, KWK Promes/ Foto: Juliusz Sokolowski

Více informací o Ceně Miese van der Rohe zde.